zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

Dlaczego należy leczyć depresję poporodową?

Depresja poporodowaPojawienie się na świecie dziecka jest szczęśliwym dniem w życiu kobiety. Zdarza się jednak, że zamiast czerpać radość z narodzin maluszka, czujesz się emocjonalnie wyczerpana.  Nie jesteś zdolna do odczuwania radości, nie patrzysz w przyszłość z nadzieją, obwiniasz się, odczuwasz lęk oraz niepokój? A może wpadasz w nieuzasadnioną panikę, czujesz, że obowiązki związane z opieką nad dzieckiem cię przerastają, cierpisz na bezsenność, czujesz się samotna i często zdarzają Ci się napady płaczu? Powyższe objawy mogą świadczyć o depresji poporodowej. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta przypadłość i dlaczego nie wolno jej lekceważyć.

Depresja poporodowa a „baby blues”

Baby blues”, to stan psychiczny, diagnozowany u około od 40 do 80% kobiet po urodzeniu dziecka, objawiający się:

  • zwiększoną i chwiejną emocjonalnością,
  • nadmiernym napięciem psychicznym,
  • drażliwością, płaczliwością,
  • trudnościami ze skupieniem,
  • nadmiernym zamartwianiem się,
  • odczuwaniem wątpliwości co do swojej wartości jako matki,
  • wyczerpaniem,
  • brakiem radości.

Baby blues” odczuwa większość matek zaraz po porodzie. Dzieje się tak na skutek olbrzymiej zmiany w życiu, jaką niesie pojawienie się na świecie dziecka, a także ze względu na fizyczne i psychiczne zmęczenie porodem. Poporodowy smutek powinien samoistnie ustąpić w ciągu dwóch tygodni, jeśli jednak jego objawy utrzymują się dłużej lub nasilają się, jednocześnie pojawia się przygnębienie, unikanie kontaktu z dzieckiem, trudności z wypełnianiem codziennych zadań może to znaczyć, iż „baby blues” przerodził się w depresję poporodową. Około 15% kobiet doświadcza tego cierpienia w ciągu 12 miesięcy od porodu.

Depresja poporodowa wymaga fachowej pomocy terapeuty i psychicznego, profesjonalnego wsparcia. Dlaczego nie wolno jej lekceważyć?

Do czego może prowadzić nieleczona depresja poporodowa?

Nieleczona depresja poporodowa może w znacznym stopniu odbiera radość z kontaktu z dzieckiem. Ponadto utrudnia opiekę nad nim, wpływa negatywnie na jego rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny. Skutkować może u maluszka nadpobudliwością ruchową, kłopotami ze skupieniem uwagi, a także nieumiejętnością nawiązywania kontaktów społecznych w następnych latach. Depresja poporodowa może prowadzić do poważnego zaburzenia funkcjonowania życia rodzinnego,

Nieleczona depresja u matki prowadzi do rozwinięcia się depresji u dzieci, ze względu na ich mniejszą odporność psychiczną, związaną z trudnością w nawiązaniu ufnej więzi z matką w okresie niemowlęcym.

W skrajnych przypadkach nieleczona depresja po urodzeniu dziecka skutkować może odrzuceniem dziecka przez matkę, niebezpiecznymi zachowaniami  wobec niego, a nawet samobójstwem kobiety.

Jeśli zatem zauważysz u siebie przedłużające się ponad 2 tygodnie niepokojące objawy i problemy psychiczne po porodzie, zaburzenia emocji czy pogorszenie samopoczucia psychicznego, zgłoś się do psychoterapeuty. Razem opracujemy skuteczną strategię leczenia, abyś znowu mogła w pełni cieszyć się macierzyństwem.