PTSD, zaburzenia adaptacyjne i redukcja stresu
Stres jest naturalną odpowiedzią organizmu na wyzwania, które wymagają nakładów adaptacyjnych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy obciążenie jest zbyt silne a jego kumulacja nie do udźwignięcia. Z pomocą przychodzi wówczas redukcja stresu w gabinecie specjalisty.
Doświadczenie traumatycznej sytuacji może wywołać ostre zaburzenia adaptacyjne lub zespół stresu pourazowego (PTSD). U osoby, która zetknęła się ze śmiercią, zagrożeniem życia albo przemocą dominują uczucia strachu, bezradności i przerażenia. Mogą pojawić się objawy dysocjacyjne: otępienie, oszołomienie, brak kontaktu z rzeczywistością i własnym ciałem, zakłócenia percepcji, utrata tożsamości, amnezja.
Wszystkie siły psychiczne koncentrują się wokół traumy. Poszkodowany doświadcza wdzierania się do świadomości niechcianych obrazów związanych z urazem, tak zwanych intruzji – myśli, snów, flashbacków. Zdradza objawy niepokoju lub pobudzenia, ma trudności ze snem i kontrolowaniem emocji.
Stres w pracy i wypalenie zawodowe
Bardzo częstym zjawiskiem jest stres związany z pracą. Przyczynia się do tego przeciążenie obowiązkami, zbyt szybkie tempo albo monotonia wykonywanych zadań, rywalizacja, zagrożenie zwolnieniem, brak awansu, mobbing. Łatwo wtedy o dolegliwości somatyczne, drażliwość, nieporozumienia w życiu rodzinnym czy sięganie po używki.
Doświadczanie długotrwałego stresu w pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego, czyli poczucia chronicznego zmęczenia i zniechęcenia, braku satysfakcji z wykonywanych zajęć, instrumentalnego traktowania ludzi. Lepiej więc zawczasu zgłosić się do specjalisty i skorzystać z profesjonalnej praktyki redukcji stresu.