DEPRESJA POPORODOWA
Narodziny dziecka są wydarzeniem zmieniającym życie, a dostosowanie się do roli rodzica często wymaga czasu. Opieka nad niemowlęciem może być stresująca i wyczerpująca. Wiele kobiet jest trochę przygnębionych lub niespokojnych w pierwszym tygodniu po porodzie. Jest to nazywane „baby blues ” i uważa się to za normalne.
Jeśli objawy depresyjne utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, lub zaczynają się później, możesz mieć depresję poporodową. Depresja poporodowa może rozpocząć się w dowolnym momencie w pierwszym roku po porodzie. Jest rodzajem depresji, której doświadcza od 10% do 15% kobiet w ciągu roku od porodu /ale dotyka nie tylko kobiety – badania wykazały, że u 1 na 10 ojców występuje depresja po urodzeniu dziecka/.
Możesz czuć się przygnębiona lub mieć poczucie winy z tego powodu, ponieważ spodziewałaś się, że będziesz szczęśliwa z powodu posiadania dziecka. Masz poczucie że wszystko źle robisz, obwiniasz się o bycie złą matką, wstydzisz się braku radości.
Wszystkie młode matki są bardzo zmęczone, ale depresja powoduje, że czujesz się całkowicie wyczerpana, bez energii. Mimo, że jesteś zmęczona, nie możesz zasnąć. Budzisz się w nocy, nie śpisz i martwisz się. Zapominasz o jedzeniu.
Nie możesz się niczym cieszyć. Boisz się brać dziecko na ręce, być może nie lubisz przebywać z dzieckiem.
Myślisz, że nie jesteś dobrą matką lub że twoje dziecko cię nie kocha.
Niepokój o dziecko może być przytłaczający. Martwisz się, że twoje dziecko jest chore, że nie przybiera wystarczająco na wadze. Martwisz się że dziecko za dużo płacze lub że jest zbyt ciche, że może przestać oddychać, że nie jest wystarczająco czysto ani bezpiecznie dla twojego dziecka.
Możesz się tak martwić, że boisz się pozostać sam na sam z dzieckiem a jednocześnie nie chcesz z nikim rozmawiać, ukrywasz dolegliwości przed najbliższymi.
Myślisz, że nigdy nie będzie lepiej. Możesz myśleć, że życie nie jest warte życia. Możesz nawet zastanawiać się, czy bez twojej obecności rodzinie nie byłoby lepiej.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z depresji poporodowej, gdyż część objawów jest składana na karb wyczerpania po porodzie, trudności w adaptacji do nowej roli, zmęczenia z powodu nocnych pobudek, wyczerpującej opieki nad dzieckiem.
Ważne jest, aby jak najszybciej szukać pomocy, ponieważ objawy mogą pogorszyć się i mieć znaczący wpływ na ciebie, twoje dziecko i twoją rodzinę. Nie walcz sama, mając nadzieję, że problem zniknie. Nawet jeśli jesteś w depresji przez jakiś czas, możesz poczuć się lepiej. Rozmowa z psychoterapeuta może ci pomóc!