zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

Pomoc w wyjściu z kryzysu psychicznego

Kryzys oznacza sytuację przełomową, kiedy człowiek czuje się bezsilny i zagubiony, ma przeświadczenie, że dotychczasowe sposoby radzenia zawiodły. Doświadcza braku równowagi i  kontroli nad własnym życiem. Towarzyszą mu uczucia przerażenia i szoku. Stan ten może spowodować poważne zaburzenia myśli, emocji i zachowania, dlatego niekiedy potrzebna jest pomoc specjalisty w wyjściu z kryzysu psychicznego.

Wyróżniamy kilka typów kryzysów:

  • rozwojowe (normatywne) – które są zdarzeniami naturalnymi, wynikającymi z rozwoju;  oznaczają przechodzenie na inny etap, wiążą się z koniecznością porzucenia dawnych wzorców zachowania i wytworzenia nowych;
  • egzystencjalne – kiedy pojawiają się pytania o cel i sens życia, dotychczasowe osiągnięcia, słuszność wyborów i decyzji, bilanse dokonań;
  • sytuacyjne – generowane przez zetknięcie z nieprzewidywalnym,  często traumatycznym zdarzeniem, które zagraża istotnym dobrom osoby, życiu, zdrowiu, integralności psychicznej.

Jak zażegnać kryzys psychiczny?

Jeśli kryzys nie zostanie prawidłowo przepracowany, może przejść w fazę chroniczną. W kryzysowych sytuacjach lepiej spotkać się ze specjalistą, który pomoże zrozumieć sytuację, odreagować negatywne emocje, uporządkować odczucia, przejść przez kolejne etapy odzyskiwania równowagi psychicznej.

Należy pamiętać, że każdy kryzys kryje w sobie ziarna wzrostu i niesie ze sobą szansę na  rozwój emocjonalny. Pomaga nabyć nowe umiejętności radzenia sobie, zmienić przekonania, które już nie pasują do rzeczywistości. Często osoby, które przezwyciężyły kryzys, zmieniają swój system wartości, stają się silniejsze i bardziej dojrzałe psychicznie.