zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

Terapia depresji i innych zaburzeń nastroju

W mojej praktyce prowadzę terapię depresji, obecnie uznawanej za jedną z chorób cywilizacyjnych. Doświadczenie smutku i pogorszenie nastroju są zjawiskami normalnymi, wszyscy przechodzą przez okresy kiepskiego samopoczucia. Zwykle przygnębienie przeplata się z innymi uczuciami i w krótkim czasie ulega samoregulacji. Jeśli jednak negatywne emocje stają się przytłaczające, intensywne i uporczywe, towarzyszą im czarne myśli na temat siebie, świata i przyszłości, codzienne funkcjonowanie ulega zaburzeniu i przysparza ogromu cierpień, mogą to być objawy depresji.

Trudno jednoznacznie określić przyczyny tej choroby. Zazwyczaj jest wypadkową czynników osobowościowych i środowiskowych. Zaburzenie może też pojawić się bez wyraźniej przyczyny. Najczęściej terapię depresji podejmują osoby, u których stresory wpłynęły na uaktywnienie predyspozycji biologicznych lub psychologicznych. Niestety, chorzy często spotykają się z brakiem zrozumieniem i wparcia ze strony otoczenia, przez które choroba bywa bagatelizowana lub mylona z lenistwem.

Jakie są podstawowe objawy depresji?

Do głównych objawów depresji należy obniżenie nastroju i niezdolność do cieszenia się tym, co wcześniej sprawiało radość. Osoby depresyjne tracą zainteresowanie zwykłymi zajęciami, zaczynają się izolować, unikać towarzystwa. Tracą pewność siebie i mają niskie poczucie własnej wartości. Mogą pojawić się problemy ze snem, zmęczenie i zanik energii, zaburzenia apetytu, spowolnienie psychoruchowe, trudności z koncentracją. Podnosi się poziom lęku, pojawia się poczucie pustki i beznadziei. Cierpiący obwiniają się o każdy drobiazg, miewają myśli i tendencje samobójcze.

Alicja: “Zaczyna się od smutku, a potem czuję, że się zamykam, tracąc zdolność do radzenia sobie. W końcu czuję się odrętwiała i pusta”

Piotr: “Wydaje mi się, że utknąłem pod wielką szaroczarną chmurą. Jest mroczna i izolująca, dusząc mnie przy każdej okazji.”

Jeżeli w powyższym opisie odnajdujesz znajome elementy, zapraszam na konsultację, która pozwoli rozpoznać twoje trudne przeżycia.

Darek: “Kiedy pierwszy raz poszedłem do mojego psychoterapeuty z tematem mojej depresji, byłem całkowicie przerażony. Cierpiałem w ciszy przez 6 miesięcy i wstydziłem się tak bardzo, że nie mogłem tego „naprawić” samemu.”

Ważne jest, aby pamiętać, że powrót do zdrowia to podróż i nie zawsze będzie ona prosta. Pomocne może być skupienie się na zdobywaniu wiedzy o sobie i rozwijaniu sposobów radzenia sobie, zrozumienie tego , co się z tobą dzieje i dzięki temu rozwijanie sposobów radzenia sobie i uzyskanie trwałej zmiany.

Nie walcz sam! Terapia depresji jest skuteczną formą powrotu do normalnego funkcjonowania i odzyskania dobrego samopoczucia.