zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

DEPRESJA

Wszyscy przechodzą przez okres kiedy ich nastrój jest kiepski i czują się smutni lub nieszczęśliwi. Zwykle uczucia te przemijają we krótkim czasie. Ale jeśli taki stan nie ustępują po kilku tygodniach, lub jeśli powracają przez dłuższy czas, może to świadczyć o depresji. W najłagodniejszej postaci depresja nie przeszkadza ci prowadzić normalnego życia. W ciężkich postaciach depresja może zagrażać życiu i wymagać  leczenia szpitalnego.

Depresja sprawia, że ​​wszystko jest trudniejsze i wydaje się mniej satysfakcjonujące. Wykonujesz obowiązki, ale jakby to było na autopilocie, przestajesz odczuwać emocje, codzienne zadania wiążą się z wysiłkiem, tracisz ochotę na spotkania, wyjście z domu, rozmowę.Próbujesz zmusić się do uśmiechu, gdy ludzie pytają cię, jak sobie radzisz, aby przekonać ich, że masz się dobrze. Wewnątrz są chwile, kiedy po prostu chcesz płakać, ale nie chcesz nikomu pokazywać swojego bólu.
Czas płynie dwa razy wolniej, dni wloką się. Nie lubisz swojego  odbicia w lustrze, zakładasz byle co, jesz byle jak. Nie masz pomysłu co dalej, wszędzie widzisz niepowodzenia, nie wiesz co zrobić z sobą,  zastanawiasz się po co to wszystko. Czujesz się ociężały, zmuszasz się do wyjścia na zajęcia, pobiegania, ale zmiana jest na chwilę. Płaczesz bez powodu. Budzisz się przed świtem z chaosem w głowie. Nie rozumiesz co z tobą się dzieje.

Alicja: “Zaczyna się od smutku, a potem czuję, że się zamykam, tracąc zdolność do radzenia sobie. W końcu czuję się odrętwiała i pusta”

Piotr: “Wydaje mi się, że utknąłem pod wielką szaroczarną chmurą. Jest mroczna i izolująca, dusząc mnie przy każdej okazji.”

Jeżeli w powyższym opisie odnajdujesz znajome elementy, zapraszamy na konsultację, która pozwoli rozpoznać twoje trudne przeżycia.

Darek: “Kiedy pierwszy raz poszedłem do mojego psychoterapeuty z tematem mojej depresji, byłem całkowicie przerażony. Cierpiałem w ciszy przez 6 miesięcy i wstydziłem się tak bardzo, że nie mogłem tego „naprawić” samemu.”

Ważne jest, aby pamiętać, że powrót do zdrowia to podróż i nie zawsze będzie ona prosta. Pomocne może być skupienie się na zdobywaniu wiedzy o sobie i rozwijaniu sposobów radzenia sobie, zrozumienie tego , co się z tobą dzieje, i dzięki temu uzyskanie trwałej zmiany.

Nie walcz sam! Depresja jest chorobą uleczalną!