Terapia lęków, fobii i natręctw
Większość ludzi od czasu do czasu odczuwa niepokój, szczególnie podczas stresujących wydarzeń lub zmian, którym przypisują dużą wagę. Lęk wydaje się wtedy naturalną reakcją. Terapia lęków i fobii jest wskazana wówczas, gdy niepokój staje nieodłącznym elementem życia codziennego, dominuje psychikę i dezorganizuje zachowanie. Reakcje lękowe stają się wyolbrzymione, nieadekwatne do bodźców i powtarzają się w różnych sytuacjach.
Przedłużające się napięcie, często nieuświadomione, prowadzi do wystąpienia objawów somatycznych, które nie mają podłoża fizycznego jak bóle głowy, brzucha, pleców, sztywnienie mięśni, wymioty, drętwienie palców, zawroty i omdlenia. Dolegliwości te mogą stać się centralnym punktem w życiu i sprawić, że wszystko inne zostaje im podporządkowane. Osoba zaczyna unikać miejsc lub sytuacji wywołujących te symptomy. Często podejmuje zachowania, które wydają się irracjonalne i bezpodstawne, a z czasem prowadzą do ograniczenia aktywności lub nawet wycofania się z kontaktów.
Terapia lęków obejmuje zaburzenia występujące pod różnymi postaciami:
- lęku uogólnionego, który charakteryzuje się przewlekłą i nadmierną obawą o potencjalne wydarzenia, a człowiek wyobraża sobie nieszczęścia, choroby, wypadki;
- powtarzających się napadów paniki, którym towarzyszy poczucie nadchodzącej katastrofy lub nagłego stanu zagrożenia życia;
- obsesji i kompulsji /OCD – nawracających obsesyjnych myśli, łagodzonych rytualnymi czynnościami, np. myciem rąk;
- fobii – lęku żywionego w stosunku do określonych obiektów lub sytuacji, miejsc czy wydarzeń, które obiektywnie nie stanowią zagrożenia. Istnieje również fobia społeczna – lęk odczuwany wobec konieczności interakcji z innymi ludźmi, połączony z obawą przed wyśmianiem, upokorzeniem, kompromitacją.
Jak przebiega terapia lęku?
We wspierającej atmosferze terapii razem odkryjemy źródła twojego lęku, omówimy sytuacje i wyobrażenia budzące niepokój. Z czasem zyskasz panowanie nad własnym życiem i powrócisz do równowagi emocjonalnej.