zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

LĘKI, FOBIE, NATRĘCTWA

Większość ludzi od czasu do czasu odczuwa niepokój. Szczególnie powszechne jest odczuwanie lęku podczas stresujących wydarzeń lub zmian, szczególnie jeśli mogą one mieć duży wpływ na twoje życie jak np. egzamin, rozmowa o pracę, itp. Lęk jest wtedy naturalną reakcją. Lęku można doświadczać poprzez myśli, uczucia i odczucia fizyczne.
Lęk może również przyjmować postać chorobową -gdy lęk jest zbyt intensywny, lub pojawia się w nieadekwatnych sytuacjach -staje się trudnym uczuciem, często bezprzedmiotowym, wszechogarniającym, dezorganizuje aktywność, przysparza cierpienia. Trudno go opanować. W konsekwencji osoba, która go doświadcza, często podejmuje zachowania, które wydają się irracjonalne i bezpodstawne, a z czasem prowadzą do ograniczenia aktywność lub nawet wycofania się.

Lęk może mieć występować pod różnymi postaciami:

  • napadów paniki które się powtarzają i towarzyszą im takie dolegliwości jak duszenie się, zawroty głowy, pocenie się, drżenie, częstoskurcz, często poczucie nadchodzącej katastrofy, lub nagłego stanu zagrożenia życia.
  • lęku uogólnionego- stałego zamartwiania się, połączonego z uczuciem napięcia, drażliwości, zaburzeń snu i dolegliwości somatycznych
  • obsesji i kompulsji /OCD -nawracające abstrakcyjne rozważania, potrzeba powtarzania czynności,rytuały/
  • agorafobii, fobii społecznej, nieśmiałości, czerwienienia się, innych specyficznych fobii

Przedłużające się napięcie, często nieuświadamiane, prowadzi do wystąpienia objawów somatycznych, które nie mają podłoża fizycznego /bóle głowy, bóle brzucha, wymioty, bóle pleców, drętwienia palców, zawroty głowy, bóle mięśni/. Dolegliwości te mogą stać się centralnym punktem w twoim życiu i sprawić, że wszystko inne zostaje im podporządkowane. Może też być ci trudno w relacjach z ludźmi- unikasz ich albo już dawno się wycofałeś, spędzasz czas samotnie, godzinami oglądasz filmy lub surfujesz po internecie.
W bezpiecznej i wspierającej atmosferze terapii, razem odkryjemy źródła twojego lęku, omówimy sytuacje i wyobrażenia budzące lęk, przez co zyskasz panowanie nad własnym życiem i powrócisz do równowagi emocjonalnej.