zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

Terapia lęków, fobii i natręctw

Większość ludzi od czasu do czasu odczuwa niepokój, szczególnie podczas stresujących wydarzeń lub zmian, którym przypisują dużą wagę. Lęk wydaje się wtedy naturalną reakcją. Terapia lęków i fobii jest wskazana wówczas, gdy niepokój staje nieodłącznym elementem życia codziennego, dominuje psychikę i dezorganizuje zachowanie. Reakcje lękowe stają się wyolbrzymione, nieadekwatne do bodźców i powtarzają się w różnych sytuacjach.

Przedłużające się napięcie, często nieuświadomione, prowadzi do wystąpienia objawów somatycznych, które nie mają podłoża fizycznego jak bóle głowy, brzucha, pleców, sztywnienie mięśni, wymioty, drętwienie palców, zawroty i omdlenia. Dolegliwości te mogą stać się centralnym punktem w życiu i sprawić, że wszystko inne zostaje im podporządkowane. Osoba zaczyna unikać miejsc lub sytuacji wywołujących te symptomy. Często podejmuje zachowania, które wydają się irracjonalne i bezpodstawne, a z czasem prowadzą do ograniczenia aktywności lub nawet wycofania się z kontaktów.

Terapia lęków obejmuje zaburzenia występujące pod różnymi postaciami:

  • lęku uogólnionego, który charakteryzuje się przewlekłą i nadmierną obawą o potencjalne wydarzenia, a człowiek wyobraża sobie nieszczęścia, choroby, wypadki;
  • powtarzających się napadów paniki, którym towarzyszy poczucie nadchodzącej katastrofy  lub nagłego stanu zagrożenia życia;
  • obsesji i kompulsji /OCD – nawracających obsesyjnych myśli, łagodzonych rytualnymi czynnościami, np. myciem rąk;
  • fobii – lęku żywionego w stosunku do określonych obiektów lub sytuacji, miejsc czy  wydarzeń, które obiektywnie nie stanowią zagrożenia. Istnieje również fobia społeczna – lęk odczuwany wobec konieczności  interakcji z innymi ludźmi, połączony z obawą przed wyśmianiem, upokorzeniem, kompromitacją.

Jak przebiega terapia lęku?

We wspierającej atmosferze terapii razem odkryjemy źródła twojego lęku, omówimy sytuacje i wyobrażenia budzące niepokój. Z czasem zyskasz panowanie nad własnym życiem i powrócisz do równowagi emocjonalnej.