zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

Anhedonia to jeden z najczęstszych objawów depresji

depresjaDepresja to jedna z najpoważniejszych chorób współczesności. Ten problem zdrowotny dotyczy około 350 mln ludzi na całym świecie, w Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób! Dotyka ludzi w każdym wieku, chorują na nią zarówno dzieci, nastolatki, dorośli, jak i seniorzy. W zależności od wieku chorego, objawy depresji mogą się różnić. W dzisiejszym wpisie przedstawimy jeden z najczęściej ignorowanych jej objawów, który jeżeli będzie właściwie rozpoznany przez pacjenta lub osoby z jego najbliższego otoczenia, wskaże nam istotę problemu i pomoże w dalszym diagnozowaniu oraz wdrożeniu odpowiedniego postępowania medycznego.

Czym jest anhedonia?

Nazwa tego symptomu chorobowego wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów an oznaczającego brak i hedone, czyli przyjemność. W psychiatrii terminem tym nazywa się stan, który charakteryzuje się obniżoną zdolnością albo nawet całkowitą niemożnością odczuwania przyjemności i radości. Dotyczy to zarówno przyjemności odczuwanej przez nasze ciało, czyli zmysłowej, jak i radości intelektualnej, emocjonalnej czy duchowej. Osoby dotknięte anhedonią nie potrafią odczuwać radości z podstawowych czynności, doświadczeń czy wydarzeń dziejących się w ich własnym życiu. To wszechogarniający stan, który chorzy często zrzucają na karb przepracowania i nie chcą dzielić się tym problem z bliskimi ani mówić o nim swojemu lekarzowi. Często żyją w przekonaniu, że jest to tylko stan przejściowy i wstydzą się do niego przyznać, uważając, że nikt nie uznałby tego za chorobę. Nie można jednak ignorować takich objawów. Jeśli stan przygnębienia i smutku utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą. Psychoterapia pozwala dojść do źródeł problemu, dzięki czemu łatwiej będzie je rozwiązać. Warto jednak pamiętać, że psychoterapia jest procesem, dlatego nie należy nastawiać się na natychmiastowy efekt. Niezwykle ważne jest również  wsparcie najbliższych.

Kogo najczęściej dotyka anhedonia?

Najczęściej anhedonii doświadczają osoby aktywne zawodowo, które poświęcają swojej pracy większość swojego czasu. Przez prowadzenie takiego trybu życia nie mają wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i sen. Brak czasu potrzebnego na regenerację organizmu odbija się na ich psychice. Często mimo osiągania kolejnych sukcesów zawodowych, realizowania swoich celów i zbierania pochwał od swoich pracodawców, nie odczuwają żadnej satysfakcji i przyjemności. Kolejne zdobywane przez nie szczyty nie wnoszą w ich życie poczucia spełnienia, zadowolenia ani entuzjazmu. Ten rodzaj anhedonii wynika z depresji i jest jednym z jej objawów.

Czy anhedonię można wyleczyć?

Dobrą informacją jest to, że anhedonia jest uleczalna. Ważne jest rozpoznanie u siebie tego zjawiska i zgłoszenie się po pomoc. Psychoterapeuta pomoże pacjentowi przeanalizować jego sytuację życiową i dokładnie określić, jakie mogą być przyczyny wystąpienia anhedonii. W leczeniu niezwykle istotne jest bowiem wykluczenie czynników, które wpłynęły na pojawienie się tego schorzenia. Psychoterapia daje możliwość zrozumienia swojego postępowania, przewartościowania priorytetów i wyuczenia nowych wzorców postępowania. Odpowiednio prowadzona terapia pozwala wyeliminować czynniki mające wpływ na wystąpienie anhedonii, a także zmniejszyć poziom stresu. Dobrą praktyką jest stosowanie w psychoterapii technik relaksacyjnych, które pozwalają w bezpieczny sposób zmniejszyć napięcie psychiczne.