zadzwoń: +48 579 981 433• napisz: ewaklimek@mp.pl

Lęk napadowy, czyli atak paniki – jak go zrozumieć?

emocjeNa zaburzenia lękowe cierpi coraz więcej osób w różnym wieku. Odczuwany przez nie lęk często pojawia się w nieuzasadnionych sytuacjach i może mieć wiele różnych przyczyn. To trudne do zdefiniowania uczucie przybiera odmienne formy. Przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych towarzyszą mu natrętne myśli i potrzeba powtarzania określonych czynności. W fobiach za jego pojawienie się odpowiadają konkretne sytuacje czy zjawiska społeczne. Podczas ataków paniki przyjmuje bardzo silną postać. Lęk ten różni się zasadniczo od niepokoju odczuwanego podczas zdawania trudnego egzaminu lub uczestniczenia w rozmowie o pracę. Zbyt intensywny lęk przyjmuje postać chorobową, dlatego wymaga pomocy specjalisty.

Czym jest lęk napadowy?

Zburzeniom lękowym towarzyszą objawy psychiczne takie jak narastające poczucie zagrożenia, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, oraz objawy somatyczne, w tym ból głowy, duszność, kołatanie serca. k napadowy, czyli atak paniki, trwa krótko, ale jest bardzo intensywny. Uczucie to pojawia się nagle i mija relatywnie szybko – bardzo rzadko zdarza się, aby atak paniki trwał dłużej niż godzinę, zazwyczaj kończy się po upływie dwudziestu, trzydziestu minut, ponieważ dokładnie tyle czasu potrzebuje nasz organizm, żeby wyprodukować, zgromadzić, a następnie uwolnić adrenalinę. Podczas napadu paniki mierząca się z nim osoba może odczuwać między innymi ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, uderzenia chłodu bądź gorąca. Ponadto mogą męczyć ją nudności, może czuć, że straci przytomność, może również rodzić się w niej lęk przed śmiercią lub popadnięciem w szaleństwo.

W przypadku lęku napadowego bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy, ponieważ schorzenie to utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym choroby wieńcowej. Terapia lęku korzysta z narzędzi takich jak rozmowa, wgląd poznawczy, metody behawioralne, farmakoterapia.

Psychoterapia prowadzona w przyjaznym otoczeniu pomaga zrozumieć istotę odczuwanego lęku napadowego, uczy radzić sobie z własnymi emocjami, popędami, pragnieniami, agresywnymi i destrukcyjnymi impulsami. Jednak proces ten wymaga czasu, spokoju oraz dobrej woli pacjenta. Dzięki psychoterapii zaczyna on postrzegać irracjonalny charakter towarzyszącego mu lęku i dostaje szansę na wyzwolenie się spod jego władzy. Psychoterapeuta udziela osobie zmagającej się z atakami paniki dokładnych informacji na temat lęku napadowego, razem z nią odkrywa jego przyczyny, dzięki czemu odzyskuje ona kontrolę nad własnym życiem.